Szybko zmieniające się trendy w przemyśle i tym samym w automatyce zmuszają wytwórców, producentów do ciągłego doskonalenia linii produkcyjnych a co za tym idzie dbanie o odpowiednie zabezpieczenie urządzeń i osób je obsługujące. Do tych celów służą urządzenia sygnalizacyjne. Dlatego też na rynku producenci sygnalizatorów sygnałowych, dźwiękowych tworzą to co raz więc nowe konstrukcje sygnalizatorów, zarówno pod względem kształtów obudów jak i funkcjonalności, stabilności pracy oraz sterowania.
Sygnalizatory optyczne i akustyczne należą do podstawowych elementów bezpieczeństwa procesów produkcyjnych.
Podział i definicja urządzenia sygnalizacyjnego
Urządzenia sygnalizacyjne dzielimy ze względu na sposób, w jaki sygnalizują pożądany lub niepożądany stan. Na rynku dostępne są dwa rodzaje sygnalizacji - urządzenia sygnalizacyjne świetlne i urządzenia sygnalizacyjne dźwiękowe. Urządzenia mogą łączyć w sobie te dwie funkcje i być świetlno-dźwiękowe.
Sygnalizacja optyczna to wieże świetlne, które różnić mogą się soczewkami, barwami, wielkością, wysokością, ilością kolorów. Różnić może się także źródło światła oraz materiał z którego zbudowane jest urządzenie.
Sygnalizacja akustyczna bazuje na syrenach, buczkach i innych źródłach dźwięku. Ich celem jest informowanie o występującym stanie niepożądanym. Urządzenia te tak jak i sygnalizacja świetlna mogą różnić się pod wieloma względami – natężeniem dźwięku, możliwością i brakiem nagrywania sygnałów i wielkością.
Oprócz sygnalizacji akustycznej i sygnalizacji optycznej warto wspomnieć o sygnalizacji panelowej. Sygnalizacja panelowa to pulpity oraz tablice sterowniczo-sygnalizacyjne, korpusy urządzeń i maszyn, a także grzybki bezpieczeństwa i wszelkie przyciski, które mają za zadanie wspomagać pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym.
Urządzenia sygnalizacyjne mogą występować w różnych, specjalnych wersjach, na przykład w strefach zagrożonych wybuchem i w branży lotniczej lub morskiej o wyższych niż inne branże wymaganiach. Trzeba również dodać, że zarówno natężenie sygnałów świetlnych jak i dźwiękowych regulują przepisy i normy prawne.
Zastosowanie urządzeń sygnalizacyjnych w różnych branżach
Najwięcej urządzeń sygnalizacyjnych wykorzystywane jest w przemyśle. Zaraz za przemysłem są budynki i wszelka infrastruktura, handel i sklepy, następnie pojazdy, lotnictwo oraz branża morska, a na samym końcu strefy specjalne i wojskowe.
Funkcje sygnalizacji świetlenj i dźwiękowej w maszynach przemysłowych
Funkcja informacyjna pojawia się, gdy występuje konieczność zasygnalizowania określonych i wymaganych informacji na temat statusu urządzenia, procesu, procedury (na przykład testowej), zezwolenia lub jej braku. Takie urządzenia nie ostrzegają przed niebezpieczeństwem, a przekazują informacje jak powiadomienie o błędzie, informację o zajętości urządzenia bądź strefy, wady jakościowej produktu lub braku wad produktu, a także o brakach w materiale do obróbki. Najczęściej do tego celu używane są kolumny świetlne.
Funkcję ostrzegania stosuje się, gdy urządzenie sygnalizacyjne ma ostrzegać o sytuacji niecodziennej, nietypowej lub w sytuacji krytycznej. Urządzenie może ostrzegać o występującym już problemie lub o tym, że problem dopiero wystąpi. Funkcja ostrzegania może mieć zastosowanie na przykład, gdy urządzenie ponownie jest gotowe do użycia, gdy wymagane jest od operatora zachowanie ostrożności i większa uwaga, a także gdy niepodjęcie jakiegokolwiek działania w związku z urządzeniem może przyczynić się do awarii lub sytuacji zagrażającej, a także gdy proces wyszedł poza ramy swojej normalnej pracy, ale nie jest jeszcze w stanie krytycznym.
Funkcja alarmowa i urządzenia sygnalizujące awarię mają zastosowanie, gdy występują zdarzenia stanowiące zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, a także zagrożenie dla środowiska, powodujące zniszczenie linii produkcyjnej lub materiału. Tego typu funkcja jest najbardziej istotna i wymaga od operatora natychmiastowego podjęcia działania w celu na przykład wezwania służb ratowniczych. Do sytuacji alarmowych należy krytyczna zmiana procesu produkcyjnego, wyciek szkodliwych dla ludzi i środowiska materiałów, awaria urządzenia czy włamanie na teren zakładu.
Sygnalizacja świetlna, sygnalizacja dźwiękowa, sygnalizacja świetlno-dźwiękowa, sygnalizacja optyczna, sygnalizacja optyczno-dźwiękowa, sygnalizacja akustyczna, sygnalizacja panelowa, wieże sygnalizacyjne, kolumny sygnalizacyjne, rodzaje sygnalizacji,
Zanechat komentář