Blog categories
- News (154) click
- Articles (57)
- Technologies (18) click
- Applications (10) click
- Knowledge Base (160)
- R&D (8)
Category
Montaż urządzeń
Modernizacja induktorów
Urządzenia indukcyjne
asd
Czyste powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie to element, o który trzeba należycie zadbać. Dobra jakość powietrza to łatwiejsze oddychanie bez kurzu, bakterii, zanieczyszczeń i alergenów, a wszystko to wpływa na poprawę wydajności w domu, biurze, halach produkcyjnych i wszystkich pomieszczeniach, w których przebywa chociaż jedna osoba.
Czyste powietrze to bardzo istotne zagadnienie w kontekście pomieszczeń przemysłowych i hal produkcyjnych. W zależności od rodzaju produkcji, który występuje w zakładzie przemysłowym powietrze zanieczyszczane jest przez różne czynniki powstające na drodze procesu produkcyjnego. W powietrzu takich pomieszczeń często pojawiają się zanieczyszczenia stałe takie jak pyły i wszechobecny kurz. Dodatkowo pojawiają się zanieczyszczenia gazowe i biologiczne, które mogą powodować alergie i podrażnienia, mogą być toksyczne, rakotwórcze, a nawet radioaktywne. To właśnie zanieczyszczone powietrze jest przyczyną dyskomfortu pracowników, złego samopoczucia, bólów głowy, obniżonej efektywności i co najgorsze- chorób zawodowych takich jak choroby opłucnej lub osierdzia, przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego oraz krążeniowego. Powietrze jest zanieczyszczone również przez wydzielane przez urządzenia ciepło i parę wodną.
Warto w tym miejscu również wspomnieć o halach i pomieszczaniach z wyznaczonymi strefami zagrożonymi wybuchem. Strefy EX to strefy, w których występuje mieszanina substancji palnych w postaci gazów, par i mgieł z powietrzem. Są również strefy dla pyłów, proszków i włókien.
Na jakość powietrza wpływa zatem:
Często ulegamy złudnemu przekonaniu, że powietrze w pomieszczeniach jest czystsze niż na zewnątrz. Niestety jest to nieprawdą. Są pomieszczenia i hale produkcyjne, w których powietrze może być czystsze, ale nie jest to sytuacja często spotykana. Dlatego istotną rzeczą jest mierzenie jakości powietrza w domach, pomieszczeniach, zakładach produkcyjnych i halach przemysłowych.
Polska Inspekcja Ochrony Środowiska wyznaczył dwie metody mieszenia jakości powietrza:
Metoda referencyjna to metoda, która wykorzystuje tzw. poborniki pyłowe. Do specjalistycznych urządzeń zakłada się filtry i wymienia je się co 24 godziny przez 14 dni sprawdzając wagę, którą miały przed rozpoczęciem działania i po upływie dwóch tygodni. W ten sposób sprawdza się stężenie szkodliwych czynników. Warto nadmienić, że są urządzenia zmieniające filtry automatycznie, bez ingerencji człowieka. Wyniki otrzymane stosując tą metodą są wysoce dokładne i podawane są w metrach sześciennych. Metodą tą mierzy się przede wszystkim pyły zawieszone znane bardziej pod nazwą PM2.5 i PM10.
Metoda automatyczna to metoda równoważna do metody grawimetrycznej (referencyjnej). W tej metodzie wykorzystuje się mierniki automatyczne posiadające certyfikaty zgodności z metodą referencyjną. Urządzenia mierzą zanieczyszczenie powietrza w sposób ciągły, dzięki czemu mamy do nich dostęp natychmiast i możemy sprawdzać je na bieżąco.
Jakość powietrza mierzymy czujnikami smogu, które są przystosowane do działania w miejscu takim jak zakłady przemysłowe i hale produkcyjne. Czujniki przemysłowe cechują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur oraz wilgotności. Takie zmiany nie wpływają na dokładność odczytu.
Monitoring stanu zanieczyszczenia powietrza w domu, warsztacie halach produkcyjnych czy też w biurze pozwala odpowiednio wcześnie zareagować na taki stan rzeczy i podjąć odpowiednie kroki w celu ograniczenia wysokiego stężenia niebezpiecznych substancji zawieszonych w powietrzu.
Aby móc uchronić siebie, domowników czy pracowników przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi nadmiernej ekspozycji na wdychanie pyłów zawieszonych oraz innych szkodliwych substancji należy niezwłocznie reagować zaraz gdy uzyskamy niepokojący pomiar.
Jakość powietrza, czujniki powietrza, czujniki jakości powietrza, jak sprawdzić czy powietrze jest czyste, metody mierzenia jakości powietrza, czujniki smogu, jakość powietrza w halach produkcyjnych, jakość powietrza w pomieszczeniach
Leave a comment