Dioda prostownicza – jak działa, gdzie się je stosuje, budowa.

 

Jednym z bardzo istotnych podzespołów elektronicznym jest dioda. Dioda ma za zadanie przepuszczać prąd w jednym kierunku. Na rynku jest wiele rodzajów diod, które różnią się od siebie  kształtami, jak i oczywiście właściwościami.

Bardzo często myśląc o diodach myślimy o oświetleniu i diodach LED. Jest to jednak jeden z wielu rodzajów diod tak jak również diody Schottky’ego czy tez diody Zenera. Bardzo popularnym rodzajem diod o bardzo szerokim zastosowaniu są diody prostownicze, których zadaniem jest prostowanie prądu przemiennego.

Diody prostownicze są jednymi z najczęstszych elementów elektronicznych, ponieważ są stosowane w prawie wszystkich urządzeniach wymagających zasilania prądem przemiennym. Dzięki nim praca takich urządzeń jest możliwa, ponieważ podczas gdy przez sieć płynie prąd przemienny, urządzenia elektroniczne działają na prąd stały.

Jakie zastosowanie mają diody prostownicze?

Najprostszym zastosowaniem diody prostowniczej jest tzw. prostowanie prądu, czyli zamiana prądu przemiennego o niskiej częstotliwości na prąd stały. W diodach prostowniczych przewodzenie prądu następuje dopiero po przejściu określonej wartości napięcia w kierunku przewodzenia.

Parametry diod prostowniczych

W diodach prostowniczych występują dwa podstawowe i najważniejsze ze względu na obszar zastosowań parametry.  Są to maksymalne dopuszczalne napięcie wsteczne i maksymalny prąd przewodzenia.

To właśnie te dwa parametry są  najistotniejsze z punktu widzenia konstruktora parametrów.

Kolejnym istotnym parametrem jest maksymalny prąd chwilowy, który  określa rzeczywistą odporność na przeciążenia. Innymi ważnymi parametrami są: czas odzyskiwania nominalnej zdolności zaporowej i maksymalna moc tracona na diodzie.

Budowa diody prostowniczej

Do budowy diod prostowniczych wykorzystuje się głównie krzem., choć  można też spotkać, choć już coraz rzadziej diody germanowe. Diody prostownicze budowane są wielowarstwowo i charakteryzują się niską, kilku omową rezystancją w kierunku przewodzenia co pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności prostowania.

Diody prostownicze do pracy z dużą mocą natomiast mają dodatkową obudowę ułatwiającą odprowadzanie ciepła a to ze względu na wytwarzanie przez nie dużych ilości ciepła. Dodatkowo wyposażane są w zespoły radiatorów czy też nawet aktywne systemy chłodzenia.

W diodzie bardzo łatwo jest ustalić kierunek przewodzenia ponieważ po stronie katody oznacza się je paskiem, który informuje nas o kierunku.

Dioda prostownicza – symbol.

Każda dioda prostownicza powinna posiadać symbol, który wskazuje  zakres jej pracy. Zakres pracy diody zazwyczaj podany jest poprzez wartość natężenia prądu, który wyrażany jest w amperach (A) oraz wartość napięcia podanego w voltach (V).

Diody prostownicze można podzielić na:

  • diody małej mocy – (> 1 W),
  • diody średniej mocy – (1 – 10W),
  • diody dużej mocy – (< 10 W).

Jak podłączyć diodę prostowniczą?

Podłączenie diody prostowniczej zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Wyróżniamy połączenie równoległe i szeregowe.

Równoległe łączenie diod prostowniczych stosuje się gdy  zależy nam na zwiększeniu obciążalności prądowej. Natomiast  jeśli chcemy zwiększyć napięcie wsteczne, stosujemy połączenie szeregowe diod prostowniczych.

 

Deja un comentario

Código de seguridad