Bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych

 

Potencjalne zagrożenia w zakładzie pracy

Szerokorozumiane bezpieczeństwo w zakładzie pracy to najistotniejszy przedmiot zainteresowania każdego przedsiębiorstwa.

Prawo pracy obliguje wszystkich pracodawców do przeprowadzania okresowych szkoleń z zakresu wiedzy BHP. Tak ważne jest, aby świadomość w zakresie bezpieczeństwa była wysoka ponieważ im wyższa świadomość, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. W dobie automatyki przemysłowej jesteśmy w stanie wyposażyć zakład przemysłowy w systemy bezpieczeństwa, które będą wspierać pracowników w utrzymaniu bezpieczeństwa linii produkcyjnej, a także dzięki którym prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwego wypadku zostanie znacznie zminimalizowane.

Systemy bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych

Systemy bezpieczeństwa są szczególnie istotne w zakładach produkcyjnych, w których w procesie produkcyjnym są wykorzystywane maszyny i urządzenia mogące pełnić zagrożenie. Dodatkowym elementem każdego zakładu produkcyjnego jest proces technologiczny, który może wymagać dostarczania materiału wózkami widłowymi, które same w sobie mogą również stwarzać niebezpieczeństwo. Wszelkie prasy oraz maszyny wymagające ingerencji człowieka są realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Oprócz samych maszyn i procesów stwarzających zagrożenie możemy mieć również do czynienia z substancjami i materiałami, które dla człowieka i środowiska są szkodliwe. Bardzo często w zakładach produkcyjnych są obecne strefy zagrożone wybuchem. Strefy takie tworzą się, gdy w procesie technologicznym używane są substancje, które pod wpływem odpowiednich warunków (odpowiedniego ciśnienia, temperatury, stężenia i źródła zapłonu) mogą tworzyć mieszanki wybuchowe zagrażające życiu i zdrowiu.

Pracodawcy są zobowiązani prawem do zapewnienia organizacji pracy i stanowisk pracy w możliwie jak najbardziej bezpieczny sposób. Pracodawca do ochrony swoich pracowników może zastosować środki ochrony zbiorowej oraz środki ochrony indywidualnej. Najlepszym rozwiązaniem bezpieczeństwa jest zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Środki takie są rozwiązaniami technicznymi, angażującymi nowoczesne technologie w maszynach, urządzeniach i systemach bezpieczeństwa. Do ochrony mogą służyć na przykład specjalne osłony, a także urządzenia do stref zagrożonych wybuchem powstrzymujące pożar, lub redukujące skutki ewentualnego wybuchu. Do zabezpieczenia pracowników możemy również zastosować modułowe systemy wygrodzeń, a także microschwitche powodujące wyłączenie maszyn w strefach, w których pojawia się pracownik.

Ryzyko wypadków w zakładach produkcyjnych

Ryzyko wypadków w zakładach produkcyjnych jest bardzo wysokie. Najczęstszym czynnikiem biorącym udział w wywoływaniu wypadków jest czynnik ludzki. W 2020 r. 60% wypadków spowodowane było przez nieprawidłowe postępowanie człowieka. Można znacząco ograniczyć wypadki poprzez stosowanie systemów bezpieczeństwa które informują, ostrzegają i alarmują pracowników o aktualnym stanie linii produkcyjnej. Do tego celu możemy stosować wieże sygnalizacyjne optyczne lub wieże sygnalizacyjne akustyczne, które informują pracowników świetlnie i dźwiękowo o awarii i niebezpieczeństwie. Wprowadzenie do zakładu produkcyjnego „grzybków” bezpieczeństwa, czyli wyłączników zatrzymania awaryjnego, a także wielu innych rozwiązań, które mają jedno zadanie – ochronić od nieszczęśliwego wypadku to przyszłość, dzięki której będziemy jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo.

Potencjalne zagrożenia w zakładzie pracy, ryzyko wypadków w zakładach produkcyjnych, wieża sygnalizacyjna, wieża sygnalizacyjna optyczna, wieża sygnalizacyjna akustyczna, wieża sygnalizacyjna optyczno-dźwiękowa, wieża sygnalizacyjna świetlna,  bezpieczeństwo, bezpieczeństwo w zakładzie pracy, zagrożenie, BHP,

 

Laissez un commentaire

Code de sécurité