Promienniki podczerwieni IR - zastosowanie, rodzaje.

 

Promienniki podczerwieni obecne są na naszym rynku od wielu lat i cieszą się co raz większą popularnością ze względu na swoją niezliczoną ilość zalet.

Doceniane przez właścicieli domów i właścicieli firm oraz zakładów przemysłowych ogrzewają obiekty o dużej wysokości i kubaturze, a co istotne- znajdują zastosowanie również w pomieszczeniach częściowo otwartych. 

Zalety promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni to doskonały sposób na oszczędne, skuteczne i szybkie ogrzanie wszystkich powierzchni. Już jedno urządzenie o mocy 2kW jest w stanie ogrzać pomieszczenie o wielkości 12 metrów kwadratowych, a koszt godziny pracy takiego promiennika wynosi 1 PLN przy bardzo wysokiej efektywności urządzenia, wynoszącej 96% energii elektrycznej transformowanej w energię cieplną. Promienniki zawdzięczają swoją wyjątkowość dwóm istotnym aspektom; szybkości nagrzewu, która rozpoczyna się zaraz po włączeniu urządzenia, a także możliwości tworzenia stref cieplnych, które możemy zmieniać w ramach potrzeb. Ciepło, które jest odczuwalne na skórze nazywane efektem WELLNESS już od pierwszej sekundy odpręża i relaksuje, a przytulne, przytłumione światło pozytywnie wpływając na zdrowie ducha i ciała. Pozytywny wpływ na zdrowie nie kończy się jednak tylko na tym. Promienniki podczerwieni ogrzewają falami i nie ingerują w cyrkulację powietrza, która obecna jest przy konwencjonalnych sposobach ogrzewania pomieszczeń. Brak cyrkulacji to brak kurzu, dlatego ogrzewanie promiennikami jest doskonałą alternatywą dla alergików. Promienniki to urządzenia nie wpływające w żaden sposób na pomieszczenie- są ciche i bezwonne. Na rynku dostępne są również modele w specjalnych, estetycznych obudowach, aby tworzyły integralną część z pomieszczeniem, w którym są zamontowane. Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć jest żywotność promienników podczerwieni, która wynosi od 5000 do 7000 godzin działania żarnika. 

Montaż promienników podczerwieni 

Promienniki podczerwieni również wygrywają z alternatywnymi źródłami ciepła pod względem montażu. Urządzenia są stosunkowo niewielkie i przede wszystkim lekkie. Nie obciążają ścian, szkieletów i konstrukcji domów oraz hal produkcyjnych, a dzięki swojej lekkości i podłączeniu tylko do instalacji elektrycznej mogą zostać umieszczane na statywach, aby w ramach potrzeb mogły ogrzewać różne części pomieszczenia lub być przenoszone w inne miejsca.

Zastosowanie promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni stosuje się w bardzo wielu branżach takich jak: przemysł spożywczy do ogrzewania produktów, karmelizowania cukru, nagrzewu migdałów przed obróbką, a także do suszenia, opiekania i rozmrażania; w przemyśle papierniczym i drukarskim do osuszania i utwardzania druku, a także w przemyśle tekstylnym, metalurgicznym, herbacianym, tytoniowym i proszkowym. Promienniki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla potrzeb grzewczych w pomieszczeniach zamkniętych i otwartych, o bardzo różnych powierzchniach i kubaturach. Są uniwersalnym i oszczędnym rozwiązaniem do praktycznie wszystkich budynków i pomieszczeń. 

Rodzaje  promienników podczerwieni IR

Na rynku dostępne są trzy rodzaje promienników na podczerwień różniących się od siebie długością emitowanej fali. 

Krótkofalowe promienniki podczerwieni

Emitujące krótkie fale (IR-A) są doskonałym rozwiązaniem do punktowego ogrzewania. Szybko emitują ciepło, dzięki czemu znajdą swoje zastosowanie w halach i warsztatach, w których nie występuje potrzeba ogrzania całej powierzchni. Działają bardzo dobrze w zestawach ze statywem – stają się wtedy mobilnym i wydajnym rozwiązaniem. 

Średniofalowe promienniki podczerwieni

Emitują średnie fale (IR-B), co sprzyja umiarkowanemu nagrzewaniu. Znajdują zastosowanie jedynie w saunach na podczerwień oraz tańszych ogrzewaczach powietrza. 

Długofalowe promienniki podczerwieni

Emitujące rozproszoną falę ciepła (IR-C), która po pomieszczeniu rozchodzi się równomiernie. To rozwiązanie jest najlepsze w przypadku obiektów mieszkalnych. Są mniejsze i łatwiejsze w montażu niż grzejniki. Dodatkową zaletą jest możliwość zamontowania ich nie tylko na ścianach, ale również i suficie. 

 

Leave a comment

Security code