Blog categories
- Aktualności (153) click
- Artykuły (52)
- Technologie (18) click
- Aplikacje (10) click
- Baza Wiedzy (157)
- R&D (2)
Musisz być zalogowany/a
Kategória
Eszközök telepítése
Induktorok korszerűsítése
Urządzenia indukcyjne
asd
Przy tak dynamicznych zmianach w technologii, tylko kwestią czasu było wprowadzenie tego typu rozwiązań do przemysłu, co zaowocowało powstaniem tzw. Przemysłu 4.0. Rozwój cyfryzacji i technologii sieciowych oraz internetowych znacznie wpłynęły na szybkość wdrażania nowych rozwiązań w tym obszarze.
Przemysł 4.0 integruje ze sobą inteligentne maszyny i systemy w celu wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych, zwiększających wydajność pracy całego zakładu przemysłowego. Głównym założeniem jest połączenie pionowe i poziome urządzeń i maszyn w jedną sieć przy wykorzystaniu standardów internetowych. Dodatkowym aspektem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji, aby zapewnić maszynom możliwość uczenia się i samodoskonalenia.
W dzisiejszym artykule skupimy się na jednej z technologii wykorzystywanej w Przemyśle 4.0, mianowicie na technologii NFC. Powiemy czym jest technologia NFC, jaka jest jej rola w przemyśle oraz jakie rozwiązania są oparte o tę technologię.
NFC - Komunikacja bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication) to technologia pozwalająca na wygodny i bezpieczny przesył danych cyfrowych na niewielkie odległości (do 20 cm) z wykorzystaniem fal radiowych o wysokich częstotliwościach. Takie rozwiązanie umożliwia łączenie inteligentnych urządzeń z platformą technologiczną do realizacji różnych usług. Najbardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystującym technologię NFC jest obsługa płatności bezgotówkowych.
W technologii NFC rozróżniamy dwa tryby pracy: aktywny oraz pasywny. W trybie pracy aktywnym pracuje urządzenie zdolne do emitowania pola elektromagnetycznego wykorzystywanego podczas przesyłania i odbierania danych. Natomiast drugi tryb nie wytwarza własnego sygnału radiowego, a jedynie bazuje na energii, jaką pozyska od innego modułu aktywnego. Układy aktywne potrzebują do pracy zasilania, natomiast układu pasywne go już nie.
Standardowo, NFC pracuje w trzech różnych trybach:
Oprócz wymienionych wcześniej zastosowań, technologia NFC używana jest również coraz częściej w przemyśle i branży specjalistycznej. Dzięki możliwości przesyłania danych na małe odległości, NFC wykorzystywane jest w systemach uwierzytelniania. W celu otworzenia drzwi, bram i furtek wystarczy przyłożyć inteligentne urządzenie np. telefon do czytnika. W zależności od przyznanego dostępu, zamek otworzy się lub nie. Wpływa to bezpośrednio na wygodę i szybkość dostępu do konkretnego pomieszczenia.
Wykorzystanie specjalnie zaprogramowanych tagów może umożliwić po jego zeskanowaniu na otwarcie instrukcji obsługi maszyny lub urządzenia na urządzeniu mobilnym.
Kolejnym zastosowaniem jest ochrona towarów przed podrabianiem. Umieszczając na towarze konkretny tag NFC, jesteśmy w stanie zidentyfikować jego autentyczność i sprawdzić legalność produktu.
Logistyka i zarządzanie magazynami
Identyfikacja osób/zwierząt
Automatyzacja procesów
Leave a comment