Blog categories
- Aktualności (154) click
- Artykuły (57)
- Technologie (18) click
- Aplikacje (10) click
- Baza Wiedzy (160)
- R&D (8)
Musisz być zalogowany/a
Kategória
Eszközök telepítése
Induktorok korszerűsítése
Urządzenia indukcyjne
asd
Systemy IoT przede wszystkim gromadzą, przetwarzają i wymieniają informacje, a ich wykorzystanie obejmuje praktycznie każdy rodzaj zastosowań: zaczynając od telefonów, kamer, czujników ruchu, stacji pogodowych czy też zmywarek, kończąc na pojazdach, maszynach przemysłowych, a nawet codziennej garderobie. Skala zmian, jakie zaszły po rozpowszechnieniu się systemów IoT objęła prawie wszystkie sfery naszego życia.
Przemysłowe zastosowania IoT określane są jako Industrial Internet of Things (IIoT), smart factory (inteligentne fabryki) lub connected factory. IIoT dotyczy rozwiązań IoT w sektorze przemysłowym - jest to sieć połączonych i współpracujących ze sobą instrumentów i urządzeń z obszaru IT i technologii operacyjnej (OT).
Korzyści z wdrożenia IoT to m.in.:
W rolnictwie IoT zapewnia lepsze warunki pracy rolników i ułatwienie wykonywanych zadań np. dzięki czujnikom, które zbierają dane o opadach, temperaturze, ciśnieniu, składzie gleby, a potem podejmują najefektywniejsze decyzje.
Budownictwo i architektura natomiast może wykorzystać IoT do precyzyjniejszego konstruowania budynków lub mostów, oraz do przewidywania i wykrywania zmian w ich budowie.
Automatyka domowa i technologia smart home dzięki wprowadzeniu IoT zyskuje możliwość monitorowania i manipulacji elektrycznej i mechanicznej systemami w budynku.
Urządzenia przemysłowe, które można połączyć w ramach Internetu Rzeczy to między innymi:
Zbieranie danych następuje dzięki wykorzystaniu odpowiednich czujników - odpowiadają one za odbieranie i kodowanie bodźców i w postaci informacji przesyłają je do dalszej analizy.
Wśród najpopularniejszych czujników stosowanych w maszynach wyróżniamy:
Cyfrowe centra analityczne
Nowoczesne budynki operują w coraz bardziej skomplikowanych systemach, wymagających wysokiej wydajności, funkcjonalności i zorganizowania. IoT może zapewnić sprawne działanie cyfrowych centrów analitycznych, zbierających dane urządzeń czy zakładu oraz parametrów potrzebnych do podejmowania decyzji takich jak rozdysponowanie energii. Przykładami zastosowań tego typu rozwiązań są m.in. instalacje wentylacji i miejsca parkingowe, które są obsługiwane przez system kontrolujący dostęp do budynku, także konstrukcje inżynierskie wymagające kontroli ich stanu.
Smart House
Określenie smart house oznacza interaktywne obiekty mieszkalne, wykorzystujące inteligentne systemy zawierające m.in. sensory i kontrolery systemów takich jak klimatyzacja, centralne ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, sprzętu RTV i AGD czy alarmowych. Obsługa całego systemu jak i poszczególnych elementów następuje poprzez centralę sterującą (z ang. Gateway), z którą można połączyć się z dowolnego miejsca na świecie przez aplikację mobilną. Sterowanie podstawowymi funkcjami domu z pozycji telefonu lub tabletu jest szczególnie cenne np. dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Smart urządzenia
Asystenci głosowi np. Amazon Echo lub Google Home - za pomocą poleceń głosowych pozwalają na otrzymanie potrzebne informacji, a także sterowanie innymi urządzeniami smart podłączonymi do sieci.
Fit/smart band - opaski sportowe, mierzące na bieżąco tętno, liczące przebyte kroki, lub także monitorujące sen.
Smartwatch - zegarki łączące funkcje telefonu i opaski sportowej, pozwalające na połączenie się z telefonem, wysyłanie wiadomości, odbieranie połączeń, kontrolę muzyki, etc.
Rozwój technologii przynosi za sobą wiele korzyści ułatwiających nasze życie i przyspieszających rozwój ekonomiczny, społeczny i technologiczny świata. W obecnych czasach niemal każde urządzenie zbiera informacje o użytkowniku oraz otoczeniu, co przyniosło ze sobą nowe zagrożenie, charakterystyczne dla świata XXI wieku - kradzież danych i ich wykorzystanie przez osoby trzecie.
Sektor cyberbezpieczeństwa i ochrony danych wciąż się rozwija, ale postęp technologiczny znacząco prześciga rozwój i umiejętność dostosowania się społeczeństwa do nowych realiów. Nie nadążamy za postępem technologicznym, co niesie za sobą wiele nowych problemów, z którymi także jeszcze nie potrafimy sobie sprawnie poradzić i im przeciwdziałać.
Systemy IoT bezsprzecznie ułatwiają życie ludzi i są nieuniknioną przyszłością, w jakiej stopniowo zaczynamy funkcjonować, ale przynoszą także wiele kontrowersyjnych kwestii i dyskusji o tematyce prawnej, politycznej i etycznej.
Wybierając daną technologię IoT, najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo naszych danych, dlatego warto przed zakupem upewnić się u naszego dostawcy, jaki jest poziom zabezpieczeń sieci, czy mamy dostęp do wsparcia technicznego oraz, czy deweloper zapewnia odpowiednie i regularne aktualizacje aplikacji kontrolującej oraz oprogramowania wewnętrznego urządzeń.
Leave a comment