Jaki czujnik smogu wybrać? Działanie i rodzaje czujników smogu.

 

Smog to niepokojące zjawisko, o którym słychać coraz częściej. Pojawiający się w formie mieszaniny powietrza, spalin i zanieczyszczeń tworzy swego rodzaju sztuczną mgłę.

Nienaturalna mgła spowodowana jest niestety przez destrukcyjne działania człowieka. Dlatego tak istotna jest kontrola powietrza za pośrednictwem czujników smogu, które mogą powiadomić nas o szkodliwych parametrach smogowych.

Rodzaje czujników smogu

Czujniki smogu możemy podzielić ze względu na ich mobilność. Możemy mieć czujniki stacjonarne i przenośne, a także wewnętrzne i zewnętrzne.

Czujniki smogu stacjonarne są doskonałym wyborem, gdy pomiar będzie prowadzony w pomieszczeniach biurowych lub w domowym zaciszu. Urządzenia stacjonarne cechują większe niż w przypadku czujników przenośnych wymiary. Czujniki te bardzo źle znoszą zmiany atmosferyczne.

Czujniki smogu przenośne są świetnym wyborem, gdy zależy nam na mobilności urządzenia. Urządzenia mobilne cechuje niewielki rozmiar i lekkość, dzięki czemu można przenosić go z miejsca na miejsce. Przenośne czujniki smogu i powietrza posiadają wbudowane baterie, dzięki którym mogą pracować bez zasilania.

Dlatego na podstawie danych, które posiadamy o sposobie i miejscu użytkowania czujników możemy dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb urządzenie.

Jak działa czujnik smogu?

Urządzenie zasysa powietrze dzięki pompce, która przedmuchuje je do środka czujnika smogu. Następnie pobrane powietrze przechodzi przez kontrolę i pomiar, za które odpowiada fotometr laserowy. Dane przekazywane są do wyświetlacza i/lub aplikacji w telefonie. Na rynku dostępne są czujniki domowe i przemysłowe o różnej wrażliwości na pojedyncze parametry. Czujniki mogą również nie tylko łączyć się z telefonem, ale dzięki połączeniu Internetowemu pobierać, przetwarzać i gromadzić dane.

Czujniki smogu dla przemysłu

Czujniki smogu w przemyśle mają za zadanie badać powietrze, które dostaje się do pomieszczeń i hal produkcyjnych. Czyste powietrze w pomieszczeniu, gdzie odbywa się produkcja to nie tylko większa efektywność procesu produkcyjnego poprzez unikanie awarii i przestojów, ale również zwiększenie komfortu pracy osób przebywających w pomieszczeniu.

Czujniki instalowane w zakładach przemysłowych cechuje większa odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz dłuższa żywotność.

Co mierzy czujnik smogu?

Przez działalność człowieka coraz częściej jesteśmy świadkami zjawiska smogu. W klimacie umiarkowanym najczęściej jesteśmy świadkami smogu „londyńskiego”, który powstaje najczęściej od listopada do nawet marca. Ale smog to nie tylko miesiące zimowe. W strefach tropikalnych może wystąpić smog w typie „Los Angeles”, który powstaje w letnich miesiącach. Bez różnicy zatem w jakiej strefie klimatycznej jesteśmy. Smog towarzyszy nam wszędzie. Czujnik smogu monitorujący smog mierzy zanieczyszczone powietrze, które niesie ze sobą toksyczne i niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka gazy i pyły. Najwięcej i najczęściej używanym określeniem dla niebezpiecznych związków są pyły zawieszone PM2.5 i PM10.

PM2.5 to jedno z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń, którego średnica nie przekracza 2.5 mikrometra. Właśnie ze względu na swój niewielki rozmiar może przedostać się bezpośrednio do naszego krwioobiegu. Pył ten odpowiedzialny jest między innymi za miażdżycę, nasilone astmy, osłabienie płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, a także nasilenie chorób układu krwionośnego.

PM10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w powietrzu, których średnica jest nie większa niż 10 mikrometrów. Jest szkodliwy ze względu na zawartość rakotwórczych metali ciężkich. PM10 wpływa negatywnie na układ oddechowy nasilając kaszel, pogłębiając problemy świszczących oddechów, pogorsza stan osób chorych na astmę, a także zwiększa ryzyko zawałów serca.

Oprócz wspomnianego czujnika smogu i mierzonych przez niego pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 czujnik smogu mierzy:

  • Lotne związki organiczne (LZO) to związki, które bardzo łatwo zmieniają stan skupienia, a aż 73% uznawanych jest za rakotwórcze.
  • Formaldehydy
  • Temperaturę
  • Wilgotność

Przeczytaj więcej o czujnikach przemysłowych w Czujniki, przetworniki przemysłowe

 

Leave a comment

Security code