Blog categories
- Aktualności (153) click
- Artykuły (52)
- Technologie (18) click
- Aplikacje (10) click
- Baza Wiedzy (157)
- R&D (2)
Musisz być zalogowany/a
Kategória
Eszközök telepítése
Induktorok korszerűsítése
Urządzenia indukcyjne
asd
Stężenie mieszaniny palnej w strefie znajduje się między granicami wybuchowości. Granice wybuchowości mają następujące definicje:
Przykładowymi bodźcami energetycznymi – źródłami zapłonu mogą być: iskry elektryczne, iskry wytwarzane mechanicznie, iskry elektrostatyczne bądź gorące powietrze.
Zgodnie z § 5.1. Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. „w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej” (Dz. U. 2010 nr 138 poz. 931) strefy, w których mogą wystąpić atmosfery wybuchowe, klasyfikuje się z uwzględnieniem podziału na strefy zagrożenia wybuchem. Strefy zgodnie z normą PN-EN-1127-7-2001 dzielimy następująco:
Ciecze i gazy podlegają klasyfikacji na trzy strefy - 0, 1, 2:
Strefa 0 to przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci: mgieł, par bądź gazów występuje stale, często lub przez długie okresy.
Strefa 1 to przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci: mgieł, par bądź gazów może wystąpić podczas normalnego działania.
Strefa 2 to przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci: mgieł, par bądź gazów nie występuje w trakcie normalnego działania, a jeżeli wystąpi, to utrzymuje się krótki czas.
Pyły, proszki i włókna podlegają klasyfikacji na trzy strefy - 20, 21, 22:
Strefa 20 to przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu występuje stale, często bądź przez długie okresy
Strefa 21 to przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu może wystąpić w trakcie normalnego działania
Strefa 22 to przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu nie występuje w trakcie normalnej pracy, jeżeli wystąpi, utrzymuje się przez krótki czas.
Występowanie substancji wybuchowych wywiera konieczność stosowania specjalistycznych urządzeń, przeznaczonych do stref zagrożonych wybuchem, które minimalizują ryzyko zapłonu, a co za tym idzie, poprawiają bezpieczeństwo pracy. Eaton MTL oferuje następujące dwie grupy rozwiązań, których można użyć do komunikacji w strefach zagrożenia wybuchem:
Przewodowy Ethernet jest obecnie najczęściej wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa sposobem przesyłania informacji. Przy projektowaniu sieci Ethernet należy mieć na uwadze, że stosuje się wiele różnych metod zasilania oraz komunikacji z urządzeniami np. standardy komunikacji RS232 i RS485, oraz różne wyjścia 4-20 mA, co powoduje trudność z połączeniem wszystkiego w system komunikacyjnym. Dodatkowo komunikacja Ethernet pomiędzy sterownikami i podsystemami wejść/wyjść rozciąga się również poza szafy sterownicze na podłoże zakładu. Zdalne aplikacje We/Wy wraz z wymaganiami dotyczącymi komunikacji wideo i telefonicznej przenoszą również Ethernet do obszarów procesowych.
Wdrażanie przewodowego Ethernetu do zakładów jest utrudnione ze względu na trudne warunki pracy urządzenia, które pracuje w danej strefie np. praca w pobliżu gazów wybuchowych, znaczne nagromadzenie pyłów. Wysokie koszty instalacji ochrony zabezpieczającej sieć Ethernet ogólnego przeznaczenia w strefach zagrożonych wybuchem, wraz z ograniczeniami konserwacyjnymi, zmniejszyły wykorzystanie zarówno przewodowego, jak i bezprzewodowego Ethernetu. Wielu użytkowników końcowych preferuje stosowanie w obszarach niebezpiecznych iskrobezpiecznych urządzeń o małej mocy, takich jak oprzyrządowanie, po dokonaniu znacznych inwestycji w szkolenie personelu projektowego, instalacyjnego i konserwacyjnego w zakresie tej technologii.
Iskrobezpieczny Ethernet jest aktualnie używany w dwóch wersjach: miedziane przewody na krótkie odległości, oraz światłowody na duże odległości. Pozwala to na zapewnienie infrastruktury WLAN, która zezwoli na korzystanie z iskrobezpiecznych komputerów oraz tabletów. Przekłada się to na redukcję kosztów instalacji oraz upraszcza architekturę sieci.
W swojej ofercie dotyczącej iskrobezpiecznego Ethernetu Eaton MTL oferuje:
W zakresie rozwiązań bezprzewodowych MTL oferuje szeroki zakres elementów: od prostej wymiany przewodu w czujniku aż do rozbudowanych sieci 802.11 w strefach zagrożonych wybuchem. Technologia bezprzewodowa MTL pozwala na budowę niezawodnych i bezpiecznych systemów, które obsługują standardowe połączenia i protokoły, przekładając się na elastyczność i zmniejszając koszty magazynowania.
W zakresie elementów związanych z projektowaniem i eksploatacją sieci bezprzewodowych MTL oferuje szeroki zakres elementów:
Autor: Marek Piątkowski-Zajec
Kontakt:
Leave a comment