Musisz być zalogowany/a
Kategóriák
Zakłócenia elektromagnetyczne generowane są praktycznie przez wszystkie urządzenia elektroniczne, których działanie oparte jest na przełączeniu prądu z dużą częstotliwością. Częstotliwość przełączeń mieści się w zakresie od kilkudziesięciu Hz do kilku MHz. Wyższe harmoniczne prądu niekorzystnie oddziałują na inne odbiorniki, dołączone do tej samej sieci zasilającej. Mogą one powodować nadmierne przegrzewanie przewodów zasilających i transformatorów, przegrzewanie kondensatorów w bateriach kompensacji mocy biernej, nieprawidłowe działanie wyłączników automatycznych. Propagacja zakłóceń o częstotliwości do 10 MHz odbywa się poprzez przewodnictwo, a powyżej 30 MHz poprzez promieniowanie. Pomiędzy 10 MHz, a 30 MHz mają miejsce obydwa sposoby emisji zakłóceń.
Filtry przeciwzakłóceniowe RFI
W celu ograniczenia tego niepożądanego zjawiska stosowane są filtry przeciwzakłóceniowe (filtry RFI). Filtry skutecznie tłumią wyższe harmoniczne prądu w zakresie częstotliwości 100 Hz – 30 MHz. Przy sygnałach powyżej 10 MHz znaczący wpływ na skuteczność działania filtru ma sposób montażu filtra, rodzaj i ułożenie przewodów. Filtry są przeznaczone do współpracy z takimi urządzeniami jak: falowniki, zasilacze impulsowe, przetwornice, sprzęt medyczny, komputery.
Filtry przeciwzakłóceniowe sieciowe są produkowane na prąd znamionowy od 0,5 A do 1200 A, w wykonaniu jednofazowym lub trójfazowym. Filtry trójfazowe dostępne są w wersjach bez przewodu neutralnego (L1, L2, L3 + PE) oraz przewodem neutralnym (L1, L2, L3, N + PE).
Dodatkowo istnieją filtry przepustowe, stosowane w urządzeniach wojskowych, medycznych, telekomunikacyjnych itp. Filtry te są polecane do układów z wieloma wejściami i wyjściami, ponieważ są tańsze od specjalizowanych filtrów wielotorowych.
Parametry techniczne charakteryzujące filtr przeciwzakłóceniowy
- tłumienność wtrąceniowa (tłumienie) – parametr ten określa skuteczność filtrowania.
- prąd upływu – bardzo ważnym parametrem opisującym filtry RFI jest prąd upływu. Prąd ten pojawia się na skutek istnienia pojemności pasożytniczych oraz pojemności CY istniejących pomiędzy przewodami sieciowymi a obudową (przewodem uziemiającym PE). Wartość tego parametru zależy od sumy pojemności CY.
- kategoria klimatyczna – określa warunki, w jakich mogą być eksploatowane urządzenia. Parametr ten określony jest wg norm DIN40040 lub IEC68.
- obciążalność prądowa w temperaturze toczenia wyższej od 40ºC – prąd obciążenia płynący przez filtr jest uzależniony od temperatury otoczenia. Prąd znamionowy może być przewodzony przez filtr w temperaturze otoczenia max. 40ºC. Po przekroczeniu tej temperatury prąd przepływający przez filtr musi mieć wartość mniejszą od znamionowej i osiąga wartość zerową w maksymalnej temperaturze wynikającej z kategorii klimatycznej (dla filtrów zasadniczo jest to 85ºC).