Lica

Lica wysokiej częstotliwości wykonana jest zwykle z wielu cienkich drutów miedzianych izolowanych i skręconych wzajemnie ze sobą.

DACPOL w swojej ofercie posiada lica wysokich częstotliwości od PACK Litz Wire. Oferujemy duży zakres lic miedzianych o przekrojach okrągłych oraz...

Lica wysokiej częstotliwości wykonana jest zwykle z wielu cienkich drutów miedzianych izolowanych i skręconych wzajemnie ze...

Olvass tovább
Információ close

Lica wysokiej częstotliwości wykonana jest zwykle z wielu cienkich drutów miedzianych izolowanych i skręconych wzajemnie ze sobą.

DACPOL w swojej ofercie posiada lica wysokich częstotliwości od PACK Litz Wire. Oferujemy duży zakres lic miedzianych o przekrojach okrągłych oraz prostokątnych. W przypadku kiedy zastosowanie zwykłego drutu jest niemożliwe i nieefektywne proponujemy zastosowanie licy.

Lica w.cz. jest przewodem wykonanym ze skręconych żył miedzianych indywidualnie izolowanych emalią.

Lica wysokich częstotliwości używana jest między innymi w transformatorach oraz dławikach indukcyjnych w celu zmniejszenia strat mocy, powstających w wyniku działania prądów wirowych. Lice wysokiej częstotliwości stosowane są do redukcji zjawiska naskórkowości występującego w pojedynczym drucie przy wysokiej wartości prądu płynącego przez ten drut. Częstotliwość pracy określa nie tylko parametry konstrukcyjne licy, ale definiuje średnicę pojedynczego drutu. Im wyższa częstotliwość pracy elementu indukcyjnego, tym mniejsza średnica pojedynczego drutu. Zastosowanie licy wysokiej częstotliwości powoduje zminimalizowanie strat mocy i w znacznym stopniu ogranicza nagrzewanie się uzwojenia.

Lica w.cz. - wykonanie: w izolacji z jedwabiu, Nylonu oraz Kaptonu.

Lica wysokich częstotliwości - Zjawisko naskórkowości

Podczas przesyłania przewodami sygnałów o dużej częstotliwości (co najmniej kilkaset Hz) występuje zjawisko naskórkowości. Polega ono na „wypchaniu” nośników prądu od środka nitki przewodu do jej warstwy przypowierzchniowej. Zjawisko to wywołuje nierównomierny rozkład gęstości prądu* w przekroju poprzecznym. Lica w.cz. jest przewodem zbudowanym z wielu bardzo cienkich nitek izolowanych lakierem. W nitce o małym przekroju poprzecznym uzyskuje się bardziej korzystny stosunek przekroju czynnego przewodzącego prąd do przekroju przez który prąd nie płynie.

Sposobem na zmniejszenie zjawiska naskórkowości jest zmniejszenie przekroju czynnego pojedynczego przewodu przez zastosowanie wielu cienkich przewodów tzw. licy.

*Gęstość prądu w nitce przewodu rośnie od jej środka do krawędzi zewnętrznej. W skrajnych przypadkach przez środkową część nitki prąd może wcale nie płynąć. Wraz ze wzrostem częstotliwości maleje obciążalność przewodów.