Kategorijos
- žinios (153) click
- Straipsniai (52)
- Technologijos (18) click
- Applications (10) click
- Žinių bazė (157)
- R&D (2)
Jūs turite būti prisijungę
Category
Montaż urządzeń
Modernizacja induktorów
Urządzenia indukcyjne
asd
Na wstępie warto wspomnieć, co to jest peszel. Peszle to bardzo popularna nazwa rur karbowanych wykonanych z PCV, poliamidu lub polipropylenu. Peszle dzięki swojej karbowanej powierzchni są bardzo elastyczne, przez co łatwo jest je układać i mogą przybierać różne kształty. Dlatego peszel jest tak popularny w użyciu, gdy chcemy zapewnić odpowiednią ochronę kabli elektrycznych i innych przewodów.
Bazowym zadaniem peszli jest ochrona kabli przed szkodliwym oddziaływaniem z zewnątrz. Zazwyczaj peszle są używane podczas kładzenia i zabezpieczania kabli telefonicznych, elektrycznych oraz światłowodów, ale również używane są w wodociągach, kanalizacji itp.
Peszle znajdują również swoje zastosowanie przy układaniu przewodów w bruzdach ściennych przed tynkowaniem bądź w podłodze przed wykonaniem wylewek posadzek. Zapewniają osłonę wiązek kabli między innymi przed czynnikami chemicznymi, promieniowaniem słonecznym, tarciem oraz rozciąganiem.
Na rynku wielu producentów oferuje różnego rodzaju peszle. W ofercie znajdziemy peszle plastikowe, rury ochronne, peszle plastikowe. Peszle znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, a także w przemyśle produkcji maszyn i urządzeń. Są również wykorzystywane w zakładach motoryzacyjnych. Jednak przede wszystkim peszle stosuje się w budownictwie – zarówno mieszkaniowym, jak i w strefach użytku publicznego. Ich użycie daje z jednej strony bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, a z drugiej - ułatwiają montaż.
Zastosowanie rur karbowanych w budownictwie znacznie ułatwia wykonywanie instalacji oraz zapewnia w późniejszym czasie niemal bezinwazyjną wymianę jej elementów, ponieważ przewody można łatwo wyciągnąć z peszla i zastąpić je nowymi. Materiał, z którego peszle są wykonane, daje możliwość ich użycia zarówno na zewnątrz, jak i pod ziemią. Ze względu na różne typy rur karbowanych, stosowane mogą być zarówno w budownictwie suchym – sufity podwieszane, ściany kartonowo-gipsowe, jak i w budownictwie mokrym, takim, jak szalunki czy stropy zalewane betonem.
Ze względu na to, że peszle mogą być również wykonane z materiałów odpornych na działanie ognia, znajdują swoje zastosowanie również w miejscach o podwyższonym zagrożeniu pożarowym.
Rury karbowane, nazywane również peszlami, stosuje się głównie do przeprowadzania różnego rodzaju przewodów elektrycznych. Tworzywo, z którego wykonywane są rury kablowe, pozwala w łatwy sposób tworzyć łuki, co ułatwia montaż w przewodów elektrycznych w trudno dostępnych miejscach. Można je stosować zarówno we wnętrzach budynków, jak i w instalacjach zewnętrznych. Są odpowiednie zarówno do montażu natynkowego, jak i podtynkowego, co czyni je bardzo uniwersalnym rozwiązaniem przy prowadzeniu instalacji elektrycznych.
Na rynku dostępnych jest kilka wariantów peszli, różniących się właściwościami.
Peszel ze szwem - peszle tego typu nie wymagają nacinania podczas montażu.
Peszle odporne na promieniowanie UV.
Peszle zbrojone - materiał, z którego jest wykonany peszel, posiada dodatkowe wzmocnienie.
Peszle niepalne - peszel jest wykonany z tworzywa odpornego na topienie i zapłon.
Podczas zakupu i wyboru peszli ważną kwestią jest dobór odpowiedniej średnicy. Myśląc o montażu warto pamiętać o specjalnych złączkach oraz należy mieć na uwadze, że w celu łatwiejszego prowadzenia instalacji powinno się peszle układać w prostych odcinkach, a przy układaniu na łukach zadbać o jak największy promień. Istotne jest również, aby pamiętać, by przy używaniu peszli dołączyć do środka rury sznurek.
Ten zabieg będzie bardzo pomocny w sytuacji, gdy po ułożeniu peszla będziemy chcieli przeciągnąć kable.
Leave a comment