W zależności od obiektu, charakteru stanowisk pracowniczych, oraz szeregu indywidualnych czynników otoczenia w przemyśle stosowane są różnego rodzaju urządzenia do wentylacji.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju wentylatory. Różnią się one między sobą konstrukcją a także zasadą działania. Niezależnie jednak od wydajności czy sposobu zastosowania głównym zadaniem wentylatorów jest usuwanie z pomieszczeń różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza lub wspomaganie wentylacji grawitacyjnej w celu ochłodzenia pomieszczenia lub doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń.
Wentylatory przemysłowe jeszcze bardziej, w odróżnieniu do wentylatorów dla gospodarstw domowych mają za zadanie zapewnić niezawodne działanie i bardzo dobrą wydajność. Mogą być przeznaczone do pracy ciągłej lub pracować jako wentylatory przenośne.
Swoją niezawodność oraz wydajność zdecydowanie muszą zapewniać wentylatory do użytku w przemyśle. Wentylatory przemysłowe są urządzeniami przede wszystkim niezbędnymi w halach produkcyjnych, magazynach, ale także w wielu innych pomieszczeniach, w których jest niezbędne ich zastosowanie w celu efektywnej wymiany powietrza oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury. Stosuje się je nie tylko w celu usunięcia nieświeżego powietrza z budynków, ale również z wielu innych powodów.
Wentylatory przemysłowe powinny znaleźć swoje zastosowanie w budynkach produkcyjnych, w których produkcja powoduje wysokie stężenie gazów czy generuje wysoką ilość pyłów. Stosowanie wentylatorów ma za zadanie także wspomóc np. pracę kotłów hutniczych, a także odciąganiem spalin, wilgoci, oparów z kabin lakierniczych. Wykorzystuje je się również do schładzania produktów spożywczych w magazynach i chłodniach.
Wentylatory przeznaczone do zastosowania w przemysłowej charakteryzują się wysoką sprawnością oraz gwarantują optymalne parametry przepływowe. W ramach tej dużej grupy należą wentylatory do wielu standardowych oraz niestandardowych zastosowań.
Rodzaje wentylatorów przemysłowych
Spośród wentylatorów przemysłowych stosowanych w infrastrukturze przemysłowej wyróżnić możemy takie wentylatory, jak:
- Wentylatory wysokotemperaturowe, które mogą pracować przy bardzo wysokich temperaturach, zwykle stosowane są w przemyśle hutniczym, laboratoriach oraz zakładów obróbki termicznej,
- Wentylatory oddymiające, stosowane np. w systemach przeciwpożarowych,
- Wentylatory odpylające, znajdujące swoje zastosowanie w przemyśle meblarskim,
- Wentylatory do zastosowań w strefach zagrożonych wybuchem, wentylatory przeciwwybuchowe EX (ATEX),
- Wentylatory morskie, przeznaczone do zastosowania w wentylacjach okrętowych, narażonych na silne działania wody morskiej,
- Wentylatory specjalne przeznaczone do odprowadzania niebezpiecznych związków chemicznych
Wentylatory do szaf sterowniczych
Wentylatory przemysłowe oprócz zastosowania w wentylacji budynków przemysłowych znajdują swoje zastosowanie przy kontroli temperatury w szafach sterowniczych. Kontrola temperatury w szafach sterowniczych ma za zadanie utrzymać na odpowiednim poziomie pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych montowanych w tych szafach i obudowach. Zagwarantowanie odpowiedniej temperatury pozwala zapobiec miedzy innymi przegrzewaniu i gromadzeniu się wody wewnątrz szafy.
Wydajność wentylatorów przemysłowych. Jedną z ważnych cech wentylatorów przemysłowych jest ich wydajność . Przy wybieraniu rodzaju wentylatora znając jego przeznaczenie i zastosowania należy zwrócić na odpowiednią
wydajność urządzenia. Wydajność wentylatora jest o tyle bardzo istotna, ponieważ wentylatory o zbyt małej lub za zbyt dużej wydajności mogą niekorzystnie wpływać na pracę układów wentylacji a tym samy nie spełniać zakładanych wyników jakich oczekujemy.
Dla prawidłowego ustalenia wydajności wentylatora należy określić wielkość wentylowanego pomieszczenia oraz ilość wymiany powietrza w m3. Gdy uzyskamy odpowiednie informację co do wydajności wentylatora dodatkowo należy zwrócić uwagę również na Spręż (stosunek sprężania) - wielkość charakteryzująca pracę sprężarki wyrażająca się w stosunku ciśnienia tłocznego do ciśnienia ssawnego, które posiada urządzenie w danym punkcie pracy.
Głośność pracy wentylatora jest istotna Przy wyborze wentylatora należy sprawdzić także parametry dotyczące hałasu określane zazwyczaj jako głośność lub poziom ciśnienia akustycznego – wyrażane w dB(A). Wartość im niższa, tym większy komfort przy późniejszym użytkowaniu wentylatora
Pozostałe ważne cechy wentylatorów przemysłowych. Aby wentylator przemysłowy pracował według naszych założeń i bez zarzutu, powinien dodatkowo posiadać wysoki stopień ochronny IP, który zabezpieczy silnik przed dostaniem się do niego ciał stałych oraz wilgoci. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wyprodukowano obudowę oraz wirnik. Na rynku możemy znaleźć różne typu wentylatorów znajdujących zastosowanie w przemyśle. Do takich należą między innymi wentylatory: promieniowe, kanałowe, osiowe, ścienno-sufitowe i dachowe. Ich ulokowanie zależy od przeznaczenia oraz konstrukcji budynku. O poszczególnych rodzajach dowiesz się więcej w artykule rodzaje wentylatorów przemysłowych.
Оставить комментарий